HlavR2C3 HlavR1C5
cz.gif
 
HlavR4C1.JPG HlavR4C5 HlavR4C6
O větruši Turistické info Město Ústí n.L. Fotogalerie Partneři Reklama Kontakty
HnedL Zvol: HnedP
Město Ústí n.L.
modL Novinky modP
ctv_mChcete zajít do restaurace na větruši? Nebudete úspěšní!
ctv_mZrcadlové bludiště v provozu.
ctv_mPlán obnovy Větruše
ctv_mKompletní historie větruše.
Zítřejší předpověď počasí pro ČR
Předpověď počasí pro ČR pozítří
Předpověď počasí pro ČR popozítří
Zdroj informací o počasí: www.meteopress.cz


21.11.2005 0:00:00     přečteno: 2238

Bomby pod Ústím
Během přestavby centra Ústí nad Labem se opět rozvinula diskuse na téma nevybuchlé bomby z 2. světové války. Pyrotechnickým průzkumům na ústeckém Mírovém náměstí, které prochází kompletní rekonstrukcí a kde vyroste Palác Zdar, předcházel i průzkum okolí Větruše, pod níž vznikl kruhový objezd.


Poukázal na to ředitel Archivu města Ústí nad Labem Vladimír Kaiser. "Vzhledem k tomu, že město bylo za války silně bombardováno, měl by se průzkum vypracovávat při jakékoliv stavební činnosti v centru a přilehlém okolí," řekl Kaiser.
Několik bomb spadlo i na ústecké železniční nádraží, ale všechny byly odstraněny. Naposledy se o bombě mluvilo zhruba před čtyřmi lety. "České dráhy dostaly anonym, že pod nádražím jsou nevybuchlé bomby. To ale prokázáno nebylo," sdělil Petr Šťáhlavský, mluvčí ČD. Podle Šťáhlavského pamětníci potvrzují několik průzkumů, ani jeden ale bombu nenašel. "Údajná bomba měla být skryta i od budovou magistrátu," řekl Kaiser. Základy budovy j sou ale tak hluboké, že to lze s klidným svědomím vyloučit.
Jak reagovat a co dělat při nálezu válečné munice, poradil Luboš Mikš z operačního střediska státní policie. "Okamžitě kontaktovat linku 158, kde nahlásíte a popíšete místo nálezu. Posléze je důležité s bombou nemanipulovat, protože není jasné, zda je funkční," uzavřel Mikš.
Vladimír Kaiser vzpomněl příhodu z druhé světové války. "Funkční bombu našli učni ve Stroupežnického ulici. Naložili ji na kolečko a vezli přes centrum až do nedalekých Trmic," uvedl ředitel archivu Kaiser. Deaktivovaná bomba je dodnes uložena v ústeckém muzeu.
WebMaster

Články na tomto serveru vyjadřují názory jejich autorů. Provozovatel serveru vetruse.cz neručí za správnost informací zde uvedených.

© www.OFirme.info 2005
modl Registrace modP
Chci být informován(a) o novinkách a souhlasím se zasíláním informací z tohoto serveru.
E-mail: